![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/12/CENTENAIRE_LEFT.jpg)
1314 – 2014: comemorarea a 700 de ani de la moartea lui Jacques de Molay, 18 martie 1314
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/jacques-de-molay.jpg)
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/09.jpg)
Monsenior Jean-Paul Marty care oficiază în Principatul Andora, la messa comemorativă a 700 de ani de la moartea lui Jacques de Molay, şi care binecuvântează Ordinul Strictei Observanţe, stindardele Fraţii şi Surorile sale, şi săbiile lor.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/08.jpg)
Medalii comemorative ale Ordinului, binecuvântate de Monseniorul Jean-Paul Marty.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/10.jpg)
Într-o foarte numeroasă asistenţă, prea respectabilul Frate Jean-Marie Auzanneau-Fouquet, vechiul Mare Maestru general al Ordinului şi regentul ritului.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/11.jpg)
Intrarea Monseniorului Marty, precedată de Didier Pestel, Marele Maestru al Ordinului de Strictă Observanţă şi al tuturor provinciilor templiere răspândite pe suprafaţa pământului.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/12.jpg)
Monseniorul Jean-Paul Marty, precedat de Marele Maestru General al Ordinului De Strictă Observanţă Templieră, binecuvântează mulţimea numeroasă la intrarea în biserică
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/13.jpg)
Monseniorul Marty binecuvântează un frate din Stricta Observanţă şi sabia sa.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/14.jpg)
Cavalerii Templului de Strictă Observanţă Templieră, pregătindu-se să fie binecuvântaţi, ei înşişi şi săbiile lor.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/15.jpg)
Monseniorul Marty evocând istoria templierilor şi a bisericii catolice.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/16.jpg)
Monseniorul Marty binecuvântează Ordinul de Strictă Observanţă Templieră.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/17.jpg)
Drapelul Serenissimului Mare Maestru General al Ordinului şi al tuturor provinciilor templiere răspândite pe suprafaţa pământului, este binecuvântat de către Monseniorul Jean-Paul Marty, la 15 aprilie 2014, în Andora.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/18.jpg)
În timpul jurământului său, Monseniorul Marty reaminteşte cavalerilor Templului de Strictă Observanţă, angajamentele lor faţă de creştinătate.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/19.jpg)
În timpul jurământului, el reaminteşte şi avertismentele în caz de nerespectare a cuvântului dat, şi a deficitului comportamental în viaţa de creştin.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/20.jpg)
Spre marea bucurie a întregii asistenţe, sărutul de reconciliere, de recunoştinţă şi de pace între biserica catolică şi Stricta Observanţă Templieră.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/21.jpg)
Binecuvântarea unei surori din Stricta Observanţă, a sabiei sale, urmată de comuniune.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/22.jpg)
Binecuvântarea şi comuniunea unui cavaler al Templului de Strictă Observanţă Templieră.
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/23.jpg)
Marele Maestru General al Ordinului aduce mulţumiri bisericii catolice şi reprezentantului său, Monseniorul Jean-Paul Marty, împreună cu cavalerii Templului, cu un triplu « vivat ! », cu săbiile înălţate !
![](http://www.stricte-observance-templiere-officiel.org/wp-content/uploads/2020/11/24.jpg)
Monseniorul Jean-Paul Marty, înconjurat de marele maestru general şi de marii maeştri provinciali ai Ordinului :
– Prima Provincie Templieră, numită de Aragon, prea respectabilul Frate Michel Duverger,
– A Noua Provincie Templieră, numită cea a arhipelagurilor de dincoace şi dincolo de mări,
– Serenissimul Mare Maestru General al Ordinului de Strictă Observanţă şi al tuturor provinciilor templiere răspândite pe suprafaţa pământului, prea respectabilul Frate Didier Pestel,
– A Patra Provincie Templieră, numită de Leon,- A Treia Provincie Templieră, numită de Occitania.